Road To UFC: Singapore Results, Card, Date, Time, Brackets

Road To UFC Poster

Road to UFC: Singapore is an MMA event series from UFC where top Asian MMA prospects will compete in a tournament to earn UFC contracts for themselves. The event will start before UFC 275 PPV which is scheduled in Singapore.

Fighters from four divisions – flyweight, bantamweight, featherweight, and lightweight – will compete in this series with each division having a three-round knockout tournament. The first round of matches will take place on June 9 and June 10, 2022. The semifinal and finals will take place on further dates currently not announced. The winner of each division will be awarded a UFC contract.

Check below for the complete details on Road to UFC: Singapore 2022 event.

Episode 1

Date: June 09, 2022
Start Time: 2:30 a.m. EST

  • Yi Zha (145..5 lbs) defeated Keisuke Sasu (145.5) via submission at 2:14 of round 1 (featherweight quarter-final bout)
  • Ki Won Bin (155.5) defeated Jinnosuke Kashimura via TKO at 4:45 of round 1 (152 lbs) (lightweight quarter-final bout)
  • Toshiomi Kazama(135) defeated Maimaitituoheti Keremuaili (136) via unanimous decision (30-27, 30-27, 29-28) (bantamweight quarter-final bout)
  • Seung Guk Choi (126) defeated Rama Supandhi (125) via unanimous decision (30-27, 30-27, 30-27) (flyweight quarter-final bout)
  • Zhang Mingyang (206) defeated George Tokkos via KO at 3:57 of round 1 (206) (light-heavyweight bout)

Episode 2

Date: June 09, 2022
Start Time: 5:30 a.m. EST

  • Koyomi Matsushima (145.5) defeated Jun Young Hong (146) via unanimous decision (28-29, 30-27, 30-27) (featherweight quarter-final bout)
  • Qiu Lun (126 lbs) defeated Wallen Del Rosario (124 lbs) via unanimous decision (30-27, 30-27, 30-27) (flyweight quarter-final bout)
  • Jeka Saragih (153 lbs) defeated Pawan Maan Singh (155 lbs) via KO at 2:24 of round 3 (lightweight quarter-final bout)
  • Takeru Uchida (125.5) defeated Shaun Etchell via submission at 3:26 of round 1 (flyweight bout)

Min Woo Kim vs Xiao Long bantamweight quarter-final bout was removed due to an injury to Xiao Long. Woo Kim got a bye in the first round.

Episode 3

Date: June 10, 2022
Start Time: 2:30 a.m. EST

  • Jeong Yeong Lee defeated Xie Bin (featherweight quarter-final bout)
  • Topnoi Kiwram defeated Yuma Horiuchi vía Unanimous Decision (29-28, 29-27, 29-27) (flyweight quarter-final bout)
  • Rinya Nakamura defeated Gugun Gusman via submission(Americana) at 3:24 of round 1 (bantamweight quarter-final bout)
  • Josefine Knuttson defeated Se Dam Yeo via unanimous decision (30-27, 30-27, 30-26) (women’s strawweight bout)

Anshul Jubli gets a bye as Patrick Sho Usami missed weight(lightweight quarter-final bout)

Episode 4

Date: June 10, 2022
Start Time: 5:30 a.m. EST

  • Shohei Nose defeated Wuliji Buren via TKO at 1:13 of round 1 (bantamweight quarter-final bout)
  • Kim Kyung Pyo defeated Akeerbai Jinensibieke via at 0:30 of round 1 (lightweight quarter-final bout)
  • Lu Kai vs. Angga Hans (featherweight quarter-final bout)
  • Park Hyun Sung defeated Jeremia Siregar via TKO (Ground and Pound) at 3:56 of round 1 (flyweight quarter-final bout)
  • Kim Han Seul defeated John Adajar via Submission(Armbar) at 4:37 of round 1(welterweight bout)

Tournament bracket

Flyweight

Quarter-finals

  • Choi Seung Guk defeated Rama Supandhi
  • Qiu Lun defeated Wallen Del Rosario
  • Topnoi Kiwram defeated Yuma Horiuchi
  • Park Hyun Sung defeated Jeremia Siregar

Semi-Finals

  • Choi Seung Guk vs Qiu Lun
  • Topnoi Kiwram vs Park Hyun Sung

Final

  • Winner of Semifinal 1 vs Winner of Semifinal 2

Bantamweight

Quarter-finals

  • Kazama Toshiomi defeated Keremuaili Maimaitituoheti
  • Kim Min-Woo got a bye(Xiao Long got injured and a replacement could not be found)
  • Rinya Nakamura defeated Gugun Gusman
  • Shohei Nose defeated Wuliji Buren

Semi-Finals

  • Shohei Nose vs Kim Min-Woo
  • Rinya Nakamura vs Kazama Toshiomi

Final

  • Winner of Semifinal 1 vs Winner of Semifinal 2

Featherweight

Quarter-finals

  • Koyomi Matsushima defeated Hong Jun-Young
  • Yi Zha defeated Keisuke Sasu
  • Lee Jeong Yeong defeated Xie Bin
  • Lu Kai defeated Angga Hans

Semi-Finals

  • Lu Kai vs Lee Jeong Yeong
  • Koyomi Matsushima vs Yi Zha

Final

  • Winner of Semifinal 1 vs Winner of Semifinal 2

Lightweight

Quarter-finals

  • Jeka Saragih defeated Pawan Maan Singh
  • Anshul Jubli gets a bye against Patrick Sho Usami who missed weight
  • Ki Won Bin defeated Jinnosuke Kashimura
  • Kim Kyung Pyo defeated Asikeerbai Jinensibieke

Semi-Finals

  • Ki Won Bin vs Jeka Saragih
  • Kim Kyung Pyo vs Asikeerbai Jinensibieke)

Final

  • Winner of Semifinal 1 vs Winner of Semifinal 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.